P0805E16R66CBT
Vishay Sfernice
Product No:
P0805E16R66CBT
Features Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Tolerance ±0.25%
Resistance 16.66 Ohms
Composition Thin Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.2W, 1/5W
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.075" L x 0.050" W (1.91mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max) 0.025" (0.63mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 0805
Temperature Coefficient ±25ppm/°C