P160-391KS
API Delevan Inc.
Product No:
P160-391KS
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 390NH 1.873A 35MOHM SM
User Guide
Mfr API Delevan Inc.
Type -
Series P160
Package Bulk
Ratings -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±10%
Inductance 390 nH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.155" L x 0.125" W (3.94mm x 3.18mm)
DC Resistance (DCR) 35mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.873 A
Height - Seated (Max) 0.100" (2.54mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.417A
Inductance Frequency - Test 100 kHz