P1812-272H
API Delevan Inc.
Product No:
P1812-272H
Description:
FIXED IND 2.7UH 800MA 288MOHM SM
Type -
Series P1812
Shielding Unshielded
Tolerance ±3%
Inductance 2.7 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Active
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.189" L x 0.134" W (4.80mm x 3.40mm)
DC Resistance (DCR) 288mOhm Max
Current Rating (Amps) 800 mA
Height - Seated (Max) 0.134" (3.40mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.513A
Inductance Frequency - Test 1 kHz