
KEMET
Product No:
P295BE471M500A
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 470PF 20% 500VAC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.4345
1.4345
10
1.1343
11.343
50
0.98287
49.1435
100
0.85063
85.063
500
0.642675
321.3375
1000
0.567064
567.064
2500
0.529264
1323.16
5000
0.510359
2551.795
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | P295 |
| Package | Bulk |
| Ratings | Y1 |
| Features | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 0.591" (15.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.709" L x 0.217" W (18.00mm x 5.50mm) |
| Base Product Number | P295BE |
| Dielectric Material | Paper, Metallized |
| Voltage Rating - AC | 500V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |