
Littelfuse Inc.
Product No:
P4KE16CA-B
Manufacturer:
Package:
DO-204AL (DO-41)
Batch:
-
Description:
TVS DIODE 13.6VWM 22.5VC DO204AL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.399
0.399
10
0.3382
3.382
100
0.25251
25.251
500
0.198417
99.2085
1000
0.15333
153.33
2000
0.139802
279.604
5000
0.130777
653.885
10000
0.121762
1217.62
50000
0.112746
5637.3
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Type | Zener |
| Series | P4KE |
| Package | Bulk |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial |
| Product Status | Active |
| Power - Peak Pulse | 400W |
| Base Product Number | P4KE16 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Power Line Protection | No |
| Bidirectional Channels | 1 |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) |
| Voltage - Breakdown (Min) | 15.2V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 22.5V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 13.6V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 18.2A |