P4KE400C
Littelfuse Inc.
Product No:
P4KE400C
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
DO-204AL (DO-41)
Batch:
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 342VWM 575.4VC DO204AL
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Type Zener
Series P4KE
Package Tape & Reel (TR)
Applications General Purpose
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AL, DO-41, Axial
Product Status Obsolete
Power - Peak Pulse 400W
Base Product Number P4KE400
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package DO-204AL (DO-41)
Voltage - Breakdown (Min) 360V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 575.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 342V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 750mA