
SMC Diode Solutions
Product No:
P4SMF60A
Manufacturer:
Package:
SOD-123FL
Batch:
-
Description:
400W, 60V, SOD-123FL, TRANSIENT
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2565
0.2565
10
0.21375
2.1375
100
0.11324
11.324
500
0.07448
37.24
1000
0.050644
50.644
2000
0.045686
91.372
5000
0.03972
198.6
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | SMC Diode Solutions |
| Type | Zener |
| Series | P4SMF |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOD-123F |
| Product Status | Active |
| Power - Peak Pulse | 400W |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Power Line Protection | No |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Supplier Device Package | SOD-123FL |
| Unidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Breakdown (Min) | 66.7V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 96.8V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 60V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 4.1A |