P50-030P1-RR1-EA
3M
Product No:
P50-030P1-RR1-EA
Manufacturer:
3M
Description:
CONN HEADER R/A 30POS 1.27MM
User Guide
Mfr 3M
Style Board to Board or Cable
Series Pak 50, P50
Package Bulk
Features Board Lock
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Center Strip Contact
Contact Shape -
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Connector Type Plug
Fastening Type Latch Holder
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.276" (7.00mm)
Ingress Protection -
Base Product Number P50
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Number of Positions 30
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Current Rating (Amps) 0.5A
Operating Temperature -55°C ~ 85°C