P50E-100P1-S1-EA
3M
Product No:
P50E-100P1-S1-EA
Description:
CONN HEADER VERT 100POS 1.27MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 736
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Style Board to Board or Cable
Series Pak 50, P50E
Package Bulk
Features -
Contact Shape -
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.421" (10.70mm)
Ingress Protection -
Base Product Number P50E
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Number of Positions 100
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Current Rating (Amps) 0.5A
Operating Temperature -55°C ~ 85°C