
3M
Product No:
P50E-100P1-S1-EA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 100POS 1.27MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.6565
11.6565
10
10.3284
103.284
25
9.93168
248.292
50
9.5342
476.71
100
9.004575
900.4575
250
8.21009
2052.5225
500
7.680389
3840.1945
1000
7.044772
7044.772
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | 3M |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | Pak 50, P50E |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Center Strip Contact |
| Contact Shape | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Plug |
| Fastening Type | Latch Holder |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.050" (1.27mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.421" (10.70mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | P50E |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled |
| Number of Positions | 100 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Contact Length - Post | 0.118" (3.00mm) |
| Current Rating (Amps) | 0.5A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | Flash |
| Contact Finish Thickness - Mating | 10.0µin (0.25µm) |