Home / Headers, Male Pins / P50E-100P1-SR1-TGF
P50E-100P1-SR1-TGF
3M
Product No:
P50E-100P1-SR1-TGF
Description:
CONN HEADER R/A 100P 1.27MM
Style Board to Board or Cable
Series Pak 50, P50E
Package Bulk
Features -
Contact Shape -
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating -
Contact Material Copper Alloy
Insulation Color Black
Insulation Height 0.276" (7.00mm)
Ingress Protection -
Base Product Number P50E
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Number of Positions 100
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin Alloy
Contact Length - Post 0.118" (3.00mm)
Current Rating (Amps) 0.5A
Operating Temperature -55°C ~ 85°C