Home / Headers, Male Pins / P50LE-020P1-SML-DA
P50LE-020P1-SML-DA
3M
Product No:
P50LE-020P1-SML-DA
Description:
CONN HEADER SMD 20POS 1.27MM
User Guide
Mfr 3M
Style Board to Cable/Wire
Series Pak 50, P50LE
Package Bulk
Features Board Guide
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Center Strip Contact
Contact Shape -
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Plug
Fastening Type Latch Holder
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Brown
Insulation Height 0.197" (5.00mm)
Ingress Protection -
Base Product Number P50LE
Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Number of Positions 20
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Gold
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 0.5A
Operating Temperature -55°C ~ 85°C