P51-100-S-G-I12-20MA-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-100-S-G-I12-20MA-000-000
Description:
SENSOR 100PSIS 1/8 NPT 4-20 MA
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 4 mA ~ 20 mA
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Male - 1/8" (3.18mm) NPT
Port Style Threaded
Output Type Analog Current
Applications Industrial Automation
Pressure Type Sealed Gauge
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Termination Style Cable 1'
Operating Pressure 100PSI (689.48kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C