P51-100-S-P-M12-4.5V-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-100-S-P-M12-4.5V-000-000
Description:
SENSOR 100PSI M20-1.5 6G .5-4.5V
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 0.5 V ~ 4.5 V
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Male - M20 x 1.5
Port Style Threaded
Output Type Analog Voltage
Applications Industrial Automation
Pressure Type Sealed Gauge
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 5V
Termination Style M12, 4 Pin
Operating Pressure 100PSI (689.48kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C