P51-1000-S-D-MD-4.5V-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-1000-S-D-MD-4.5V-000-000
Description:
SENSOR 1000PSI 7/16-20 UNF 4.5V
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 0.5 V ~ 4.5 V
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Male - 7/16" (11.11mm) UNF
Port Style Threaded
Output Type Analog Voltage
Applications Industrial Automation
Pressure Type Sealed Gauge
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 5V
Termination Style MD, 4 Pin
Operating Pressure 1000PSI (6894.76kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C