P51-15-A-F-MD-20MA-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-15-A-F-MD-20MA-000-000
Description:
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT 4-20MA
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 4 mA ~ 20 mA
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±1%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Port Style Threaded
Output Type Analog Current
Applications Industrial Automation
Pressure Type Absolute
Package / Case Cylinder
Product Status Active
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Termination Style MD, 4 Pin
Operating Pressure 15PSI (103.42kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C