P51-15-A-P-MD-20MA-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-15-A-P-MD-20MA-000-000
Description:
SENSOR 15PSI M20-1.5 6G 4-20MA
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 4 mA ~ 20 mA
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±1%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Male - M20 x 1.5
Port Style Threaded
Output Type Analog Current
Applications Industrial Automation
Pressure Type Absolute
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Termination Style MD, 4 Pin
Operating Pressure 15PSI (103.42kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C