P51-15-G-UC-I36-20MA-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-15-G-UC-I36-20MA-000-000
Description:
SENSOR 15PSIG 1/4NPT 20MA
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 4 mA ~ 20 mA
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±1%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Port Style Threaded
Output Type Analog Current
Applications Industrial Automation
Pressure Type Vented Gauge
Package / Case Cylinder
Product Status Active
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Termination Style Cable 3'
Operating Pressure 15PSI (103.42kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C