P51-15-G-Z-I36-20MA-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-15-G-Z-I36-20MA-000-000
Description:
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT 4-20MA
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 4 mA ~ 20 mA
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±1%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Port Style Threaded
Output Type Analog Current
Applications Industrial Automation
Pressure Type Vented Gauge
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Termination Style Cable 3'
Operating Pressure 15PSI (103.42kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C