P51-15-S-F-P-4.5OVP-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-15-S-F-P-4.5OVP-000-000
Description:
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT .5-4.5V
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 0.5 V ~ 4.5 V
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±1%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Port Style Threaded
Output Type Analog Voltage
Applications Industrial Automation
Pressure Type Sealed Gauge
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 5V
Termination Style Packard, 3 Pin
Operating Pressure 15PSI (103.42kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C