P51-1500-S-L-I36-4.5V-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-1500-S-L-I36-4.5V-000-000
Description:
SENSOR 1500PSI M10-1.25 6H 4.5V
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 0.5 V ~ 4.5 V
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Female - M10 x 1.25
Port Style Threaded
Output Type Analog Voltage
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 5V
Termination Style Cable 3'
Operating Pressure 1500PSI (10342.14kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C