P51-200-S-J-I12-20MA-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-200-S-J-I12-20MA-000-000
Description:
SENSOR 200PSIS 3/8 UNF 4-20 MA
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 4 mA ~ 20 mA
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Male - 3/8" (9.52mm) UNF
Port Style Threaded
Output Type Analog Current
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Termination Style Cable 1'
Operating Pressure 200PSI (1378.95kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C