P51-2000-A-AF-I12-20MA-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-2000-A-AF-I12-20MA-000-000
Description:
SENSOR 2000PSI 9/16-18 UNF 20MA
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 4 mA ~ 20 mA
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Male - 9/16" (14.29mm) UNF
Port Style Threaded
Output Type Analog Current
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Termination Style Cable 1'
Operating Pressure 2000PSI (13789.51kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C