P51-2000-A-AF-P-4.5V-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-2000-A-AF-P-4.5V-000-000
Description:
SENSOR 2000PSI 9/16-18 UNF 4.5V
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 0.5 V ~ 4.5 V
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Male - 9/16" (14.29mm) UNF
Port Style Threaded
Output Type Analog Voltage
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 5V
Termination Style Packard, 3 Pin
Operating Pressure 2000PSI (13789.51kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C