P51-300-A-B-D-20MA-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-300-A-B-D-20MA-000-000
Description:
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT 4-20MA
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 4 mA ~ 20 mA
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Male - 1/8" (3.18mm) NPT
Port Style Threaded
Output Type Analog Current
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Termination Style Deutsch, 3 Pin
Operating Pressure 300PSI (2068.43kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C