P51-300-A-T-I12-5V-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-300-A-T-I12-5V-000-000
Description:
SENS 300PSI 22MM 7/16-20-2B 1-5V
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 1 V ~ 5 V
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Female - 7/16" (11.11mm) UNF
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Termination Style Cable 1'
Operating Pressure 300PSI (2068.43kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C