P51-300-A-Y-I36-5V-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-300-A-Y-I36-5V-000-000
Description:
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B FEM 5V
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 1 V ~ 5 V
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Female - 7/16" (11.11mm) UNF
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Termination Style Cable 3'
Operating Pressure 300PSI (2068.43kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C