P51-300-G-L-D-4.5OVP-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-300-G-L-D-4.5OVP-000-000
Description:
SENSOR 300PSI M10-1.25 6H G10444
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 0.5 V ~ 4.5 V
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Female - M10 x 1.25
Port Style Threaded
Output Type Analog Voltage
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 5V
Termination Style Deutsch, 3 Pin
Operating Pressure 300PSI (2068.43kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C