P51-300-G-P-M12-5V-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-300-G-P-M12-5V-000-000
Description:
SENSOR 300PSI M20-1.5 6G 1-5V
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 1 V ~ 5 V
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Male - M20 x 1.5
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Termination Style M12, 4 Pin
Operating Pressure 300PSI (2068.43kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C