P51-300-S-N-I36-20MA
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-300-S-N-I36-20MA
Description:
SENSOR 300PSIS 1.2 UNF 4-20 MA
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 4 mA ~ 20 mA
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size -
Port Style Threaded
Output Type Analog Current
Package / Case Cylinder
Product Status Obsolete
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Termination Style Cable 3'
Operating Pressure 300PSI (2068.43kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C