P51-300-S-N-I36-4.5OV
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-300-S-N-I36-4.5OV
Description:
SENSOR 300PSI 1.2-20 UNF-2A 4.5V
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 0.5 V ~ 4.5 V
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size -
Port Style Threaded
Output Type Analog Voltage
Package / Case Cylinder
Product Status Obsolete
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 5V
Termination Style Cable 3'
Operating Pressure 300PSI (2068.43kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C