P51-3000-S-M-I12-4.5V-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-3000-S-M-I12-4.5V-000-000
Description:
SENSOR 3000PSI M10-1.0 6G 4.5V
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 0.5 V ~ 4.5 V
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Male - M10 x 1.0
Port Style Threaded
Output Type Analog Voltage
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 5V
Termination Style Cable 1'
Operating Pressure 3000PSI (20684.27kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C