P51-3000-S-N-MD-20MA
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-3000-S-N-MD-20MA
Description:
SENSOR 3000PSIS 1.2 UNF 4-20 MA
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 4 mA ~ 20 mA
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size -
Port Style Threaded
Output Type Analog Current
Package / Case Cylinder
Product Status Obsolete
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Termination Style MD, 4 Pin
Operating Pressure 3000PSI (20684.27kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C