P51-50-G-H-I12-20MA-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-50-G-H-I12-20MA-000-000
Description:
SENSOR 50PSI M12-1.5 6G 4-20MA
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 4 mA ~ 20 mA
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±1%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Male - M12 x 1.5
Port Style Threaded
Output Type Analog Current
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Termination Style Cable 1'
Operating Pressure 50PSI (344.74kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C