P51-50-G-H-I12-4.5V-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-50-G-H-I12-4.5V-000-000
Description:
SENSOR 50PSI M12-1.5 6G .5-4.5V
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 0.5 V ~ 4.5 V
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±1%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Male - M12 x 1.5
Port Style Threaded
Output Type Analog Voltage
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 5V
Termination Style Cable 1'
Operating Pressure 50PSI (344.74kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C