P51-50-S-N-I36-20MA
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-50-S-N-I36-20MA
Description:
SENSOR 50PSIS 1.2 UNF 4-20 MA
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 4 mA ~ 20 mA
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±1%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size -
Port Style Threaded
Output Type Analog Current
Package / Case Cylinder
Product Status Obsolete
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Termination Style Cable 3'
Operating Pressure 50PSI (344.74kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C