P51-500-A-Y-I36-20MA-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-500-A-Y-I36-20MA-000-000
Description:
SENSOR 500PSI 7/16-20-2B 4-20MA
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 4 mA ~ 20 mA
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Female - 7/16" (11.11mm) UNF
Port Style Threaded
Output Type Analog Current
Applications Industrial Automation
Pressure Type Absolute
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Termination Style Cable 3'
Operating Pressure 500PSI (3447.38kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C