P51-500-S-G-I36-4.5V-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-500-S-G-I36-4.5V-000-000
Description:
SENSOR 500PSI 1/8-27NPT .5-4.5V
User Guide
Mfr Amphenol SSI Technologies
Output 0.5 V ~ 4.5 V
Series MediaSensor™
Package Box
Accuracy ±0.5%
Features Amplified Output, Temperature Compensated
Port Size Male - 1/8" (3.18mm) NPT
Maximum Pressure -
Voltage - Supply 5V
Termination Style Cable 3'
Operating Pressure 500PSI (3447.38kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C