
Littelfuse Inc.
Product No:
P6KE15CA-TB
Manufacturer:
Package:
DO-204AC (DO-15)
Batch:
-
Description:
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC DO204AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.399
0.399
10
0.3401
3.401
100
0.25384
25.384
500
0.199481
99.7405
1000
0.154147
154.147
2000
0.140543
281.086
5000
0.13148
657.4
10000
0.122408
1224.08
50000
0.113344
5667.2
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Type | Zener |
| Series | P6KE |
| Package | Bulk |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | DO-204AC, DO-15, Axial |
| Product Status | Active |
| Power - Peak Pulse | 600W |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Power Line Protection | No |
| Bidirectional Channels | 1 |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Supplier Device Package | DO-204AC (DO-15) |
| Voltage - Breakdown (Min) | 14.3V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 21.2V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 12.8V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 28.8A |