
Littelfuse Inc.
Product No:
P6KE20CA-B
Manufacturer:
Package:
DO-204AC (DO-15)
Batch:
-
Description:
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC DO204AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.418
0.418
10
0.36005
3.6005
100
0.26866
26.866
500
0.21109
105.545
1000
0.163115
163.115
2000
0.148722
297.444
5000
0.139128
695.64
10000
0.129532
1295.32
50000
0.119938
5996.9
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Type | Zener |
| Series | P6KE |
| Package | Bulk |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | DO-204AC, DO-15, Axial |
| Product Status | Active |
| Power - Peak Pulse | 600W |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Power Line Protection | No |
| Bidirectional Channels | 1 |
| Capacitance @ Frequency | - |
| Supplier Device Package | DO-204AC (DO-15) |
| Voltage - Breakdown (Min) | 19V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 27.7V |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 17.1V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 22A |