P6KE600-B
Littelfuse Inc.
Product No:
P6KE600-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
DO-204AC (DO-15)
Batch:
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 512VWM 828VC DO204AC
User Guide
Mfr Littelfuse Inc.
Type Zener
Series P6KE
Package Bulk
Applications Telecom
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AC, DO-15, Axial
Product Status Obsolete
Power - Peak Pulse 600W
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection No
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package DO-204AC (DO-15)
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 570V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 828V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 512V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 750mA