
E-Switch
Product No:
PA41EC1100
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH PUSH DPST-NO 16A 125V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.002
3.002
10
2.6923
26.923
25
2.54334
63.5835
50
2.43162
121.581
100
2.30755
230.755
250
2.208332
552.083
500
2.034634
1017.317
1000
1.935388
1935.388
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | E-Switch |
| Type | Standard |
| Series | PA4, LAMB |
| Circuit | DPST-NO |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Actuator Type | Rectangular, Button |
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 10,000 Cycles |
| Mechanical Life | - |
| Switch Function | Off-Mom |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | PA41 |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Color - Actuator/Cap | Black |
| Current Rating (Amps) | 16A (AC) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 65°C |
| Panel Cutout Dimensions | Rectangular - 19.00mm x 13.00mm |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |