
LEMO
Product No:
PAA.M0.6GL.AC52N
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
19.076
19.076
10
16.52905
165.2905
25
15.66664
391.666
50
15.4394
771.97
100
13.623
1362.3
250
12.7148
3178.7
500
12.44234
6221.17
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | LEMO |
| Color | Black, Gray |
| Series | 1P |
| Package | Bulk |
| Features | Backshell |
| Shielding | Unshielded |
| Orientation | A |
| Termination | Solder Cup |
| Applications | Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment & Measurement |
| Shell Finish | - |
| Cable Opening | 0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug, Male Pins |
| Fastening Type | Push-Pull, Detent Lock |
| Product Status | Active |
| Shell Material | Polysulfone (PSU) |
| Voltage Rating | - |
| Insert Material | Polyetheretherketone (PEEK) |
| Shell Size, MIL | - |
| Contact Material | - |
| Mounting Feature | - |
| Primary Material | Plastic |
| Ingress Protection | IP50 - Dust Protected |
| Base Product Number | PAA.M0 |
| Number of Positions | 6 |
| Shell Size - Insert | M06 |
| Current Rating (Amps) | 6A |
| Operating Temperature | -50°C ~ 150°C |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Backshell Material, Plating | Polysulfone (PSU) |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |