
LEMO
Product No:
PAB.M0.8GL.AC39JZ
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN PLUG MALE 8P GOLD SLDR CUP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
19.7885
19.7885
10
17.32895
173.2895
25
16.58016
414.504
50
16.0455
802.275
100
15.51065
1551.065
250
14.65489
3663.7225
500
14.22701
7113.505
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | LEMO |
| Color | Gray, Yellow |
| Series | 1P |
| Package | Bulk |
| Features | Backshell |
| Shielding | Unshielded |
| Orientation | B |
| Termination | Solder Cup |
| Applications | Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment & Measurement |
| Shell Finish | - |
| Cable Opening | 0.106" ~ 0.154" (2.70mm ~ 3.90mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug, Male Pins |
| Fastening Type | Push-Pull, Detent Lock |
| Product Status | Active |
| Shell Material | Polysulfone (PSU) |
| Voltage Rating | - |
| Insert Material | Polyetheretherketone (PEEK) |
| Shell Size, MIL | - |
| Contact Material | - |
| Mounting Feature | - |
| Primary Material | Plastic |
| Ingress Protection | IP50 - Dust Protected |
| Base Product Number | PAB.M0 |
| Number of Positions | 8 |
| Shell Size - Insert | M08 |
| Current Rating (Amps) | 5A |
| Operating Temperature | -50°C ~ 150°C |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Backshell Material, Plating | Polysulfone (PSU) |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |