
LEMO
Product No:
PAG.M0.6GL.AC65GZ
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
17.9075
17.9075
10
15.6826
156.826
25
15.00468
375.117
50
14.52075
726.0375
100
14.036725
1403.6725
250
13.262304
3315.576
500
12.875065
6437.5325
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | LEMO |
| Color | Gray |
| Series | 1P |
| Package | Bulk |
| Features | Backshell |
| Shielding | Unshielded |
| Orientation | G |
| Termination | Solder Cup |
| Applications | Automotive, Industrial, Medical, Testing Equipment & Measurement |
| Shell Finish | - |
| Cable Opening | 0.209" ~ 0.256" (5.30mm ~ 6.50mm) |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug, Male Pins |
| Fastening Type | Push-Pull, Detent Lock |
| Product Status | Active |
| Shell Material | Polysulfone (PSU) |
| Voltage Rating | - |
| Insert Material | Polyetheretherketone (PEEK) |
| Shell Size, MIL | - |
| Contact Material | - |
| Mounting Feature | - |
| Primary Material | Plastic |
| Ingress Protection | IP50 - Dust Protected |
| Base Product Number | PAG.M0 |
| Number of Positions | 6 |
| Shell Size - Insert | M06 |
| Current Rating (Amps) | 6A |
| Operating Temperature | -50°C ~ 150°C |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Backshell Material, Plating | Polysulfone (PSU) |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |