PCF1JA10R0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
PCF1JA10R0
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 10 OHM 5% 1W AXIAL
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series CF
Package Cut Tape (CT)
Features Flame Retardant Coating, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 10 Ohms
Composition Carbon Film
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C