PD73R-472M
API Delevan Inc.
Product No:
PD73R-472M
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Description:
FIXED IND 4.7UH 2.1A 60 MOHM SMD
User Guide
Mfr API Delevan Inc.
Type Drum Core, Wirewound
Series PD73R
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Q @ Freq -
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 4.7 µH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Obsolete
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.303" L x 0.272" W (7.70mm x 6.91mm)
DC Resistance (DCR) 60mOhm Max
Current Rating (Amps) 2.1 A
Height - Seated (Max) 0.138" (3.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 2.1A
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz