PD73R-682M
API Delevan Inc.
Product No:
PD73R-682M
Description:
FIXED IND 6.8UH 1.75A 70MOHM SMD
Type Drum Core, Wirewound
Series PD73R
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 6.8 µH
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.303" L x 0.272" W (7.70mm x 6.91mm)
DC Resistance (DCR) 70mOhm Max
Current Rating (Amps) 1.75 A
Height - Seated (Max) 0.138" (3.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) 1.75A
Inductance Frequency - Test 7.96 MHz