
YAGEO
Product No:
PE0612FKF070R02L
Manufacturer:
Package:
0612
Batch:
-
Description:
RES 0.02 OHM 1% 1W 0612
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5035
0.5035
10
0.36005
3.6005
25
0.28082
7.0205
50
0.2375
11.875
100
0.18715
18.715
250
0.158308
39.577
500
0.129542
64.771
1000
0.100748
100.748
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | YAGEO |
| Series | PE_L |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 20 mOhms |
| Composition | Metal Element |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 1W |
| Package / Case | Wide 1206 (3216 Metric), 0612 |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.030" (0.75mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0612 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |