
KEMET
Product No:
PEG130KH4200QE4
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 2000UF 40V AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.826
4.826
10
4.34245
43.4245
40
3.763188
150.52752
387
2.894726
1120.258962
774
2.605261
2016.472014
1161
2.50877
2912.68197
2709
2.460528
6665.570352
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | PEG130 |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | -10%, +30% |
| Capacitance | 2000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | - |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 40 V |
| Lifetime @ Temp. | 45000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.787" Dia x 1.142" L (20.00mm x 29.00mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.44 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 8.8 A @ 5 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 59mOhm @ 100Hz |