
KEMET
Product No:
PEG227KLQ4350QE4
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP ALUM 3500UF 40V AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.8305
6.8305
34
5.769018
196.146612
68
5.313436
361.313648
102
4.858044
495.520488
442
4.174889
1845.300938
952
3.87126
3685.43952
2414
3.795354
9161.984556
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | PEG227 |
| Package | Tray |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Tolerance | -10%, +30% |
| Capacitance | 3500 µF |
| Applications | Automotive |
| Lead Spacing | - |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Axial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 40 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 150°C |
| Size / Dimension | 0.717" Dia x 1.524" L (18.20mm x 38.70mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.045 A @ 100 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 8.7 A @ 5 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 31mOhm @ 100Hz |